Agunnarydsstiftelsen

Profilering av Agunnarydsskolan

Vår lokala skola är givetvis en viktig aktör för framtidens Agunnaryd. Att utveckla och anpassa skolan inför framtiden är en förutsättning för att skapa ett bärkraftigt elevunderlag. Agunnaryds Sockenråd har därför fått ett bidrag på 9 000 kr för att i samverkan med Agunnarydsskolans personal samordna en förstudie för att undersöka om man kan skapa en engelskaprofilering. På det viset hoppas man kunna kombinera den gemytliga och trevliga byskolan, med att barnen förbereds att möta världen på ett naturligt sätt.

Agunnaryds 100 år

Den 30 mars 2026 skulle ’bonnaheren’ Ingvar på Elmtaryd har fyllt 100 år. Ingvar hyllade ofta sin hembygd. Nu vill vi hylla Ingvar och de många människorna som gått före oss!

Fredagen den 24 april kl 14:00 är det premiär för filmserien och utställningen ”Agunnaryds 100 år”. Välkommen till Ingvars café på ICA ToGo Agunnaryd.

Agunnaryds 100 år är ett samarbete mellan:

Agunnaryds Lanthandelsfastighet Ekonomisk Förening

Agunnaryds Hembygdsförening

Agunnarydsstiftelsen