Agunnarydsstiftelsen

Välkommen till Agunnaryd

Invånarantalet i Agunnaryd har sedan 2015 ökat med 7 %. Många av de nyinflyttade är dessutom unga vuxna, som enligt kommunens vision är den mest eftertraktade målgruppen att locka eftersom det ger förutsättningar för fler barn. Detta återspeglar sig bland annat i att Ljungby kommun har startat en utredning om utveckling av skolans lokaler för att alla barn ska få plats. För att hälsa dessa nyinflyttade Agunnarydsbor välkomna har Agunnaryds Sockenråd beviljats bidrag för att dela ut välkomstkassar med diverse information och nyttigheter.

Agunnaryds 100 år

Den 30 mars 2026 skulle ’bonnaheren’ Ingvar på Elmtaryd har fyllt 100 år. Ingvar hyllade ofta sin hembygd. Nu vill vi hylla Ingvar och de många människorna som gått före oss!

Fredagen den 24 april kl 14:00 är det premiär för filmserien och utställningen ”Agunnaryds 100 år”. Välkommen till Ingvars café på ICA ToGo Agunnaryd.

Agunnaryds 100 år är ett samarbete mellan:

Agunnaryds Lanthandelsfastighet Ekonomisk Förening

Agunnaryds Hembygdsförening

Agunnarydsstiftelsen