Agunnarydsstiftelsen

Klassresa till Göteborg 2026

Torsdagen den femte juni var det dags för traditionell klassresa för årskurs sex till Göteborg. Klocka 09.00 tog Ryssbybygdens buss tillsammans med mentor Gunilla Lennartsson och en förälder klassen till Göteborg.

Universéum bjöd på spännande upplevelser. Det var så roligt att se klassens engagemang. Mobiltelefonerna fylldes med foton från bl a polarzon, regnskog, världshav, kroppen, stora världshav och livet i våra insjöar. Denna gång fick de även vara med i kemiverkstaden och laborera.

Lisebergsbesöket bjöd i början traditionsenligt på regn de första timmarna. Då passade man på att åka Flumride – man skulle ju ändå bli blöt!

God mat intogs på Järnvägsrestaurangen, innan man snabbt sprang till åkattraktionerna och ställde sig i kö igen.

Det blev en annorlunda och spännande skoldag där eleverna fick möjlighet att fördjupa sina kunskaper och uppleva gemenskap och glädje tillsammans.

Klassen tillsammans med mentor och vårdnadshavare uppskattar stödet från Majbackens donation till Agunnarydsstiftelsen – Ett fint minne från tiden på Agunnarydskolan.

Gunilla Lennartsson, Agunnarydskolan

Agunnaryds 100 år

I filmserien Agunnaryds 100 år vill vi hylla de många människorna som gått före oss, men även ’di mänske’ som fortsätter att visa vägen in i den underbara framtiden där det mesta ännu är ogjort.

 

I Agunnaryds 100 år möter du också den ’slue’ och ’illmarie’ Ingvar på Elmtaryd –’bonnaheren’ som börjar sälja fröer och bygger upp ’väens’ största möbelföretag. Ingvar på Elmtaryds unika företagsamhet har sedan starten inspirerats av den anda som går att finna i det småländska bondesamhället. Denna anda som är så typisk IKEA, men också så typisk Agunnaryd.

 

I Agunnaryd vet vi att allt hänger ihop! Det kan krävas en ’grömme’ kraftsamling för ny skola, det behövs ’möe’ kunder så att vår lanthandel kan ’bära se’, och det behövs initiativ för att skapa en ’gohällie’ och ’trygge’ vardag. Men utan Dina och Mina medvetna val så går inget av det!

 

Låt oss lära av historien och ’tesammans’ kraftsamla för framtiden!