Agunnarydsstiftelsen

Egna datorer till elever i åk 4-6

Agunnarydskolan har fått ett bidrag på 95 000 kr för inköp av Chromebooks-datorer. Genom denna satsning kommer Ljungby kommun bedriva ett pilotprojekt (t.o.m. 2017-06-30) på Agunnarydskolan för att samla erfarenhet och utveckla arbetsmetoder för att använda Chromebooks i undervisningen. Utbildning och support sköts av kommunens IKT-utvecklare. Ljungby kommun bygger ut trådlöst nätverk på Agunnarydskolan. Förhoppningen är att Ljungby kommun efter pilotprojektets avslut i egen regi kommer erbjuda elevdatorer. Under pilotprojektets gång får Agunnarydskolans elever tillgång till modern teknologi genom att alla elever i åk 4-6 gratis kommer att få låna en dator den tid som eleven går på Agunnarydskolan. Projektet bygger på engagemang hos skolans personal och är ett samverkansprojekt med Agunnarydsskolan och Ljungby kommun som medverkar till att profilera Agunnarydskolan som en framsynt, ambitiös och visionär skola.

Agunnaryds 100 år

I filmserien Agunnaryds 100 år vill vi hylla de många människorna som gått före oss, men även ’di mänske’ som fortsätter att visa vägen in i den underbara framtiden där det mesta ännu är ogjort.

 

I Agunnaryds 100 år möter du också den ’slue’ och ’illmarie’ Ingvar på Elmtaryd –’bonnaheren’ som börjar sälja fröer och bygger upp ’väens’ största möbelföretag. Ingvar på Elmtaryds unika företagsamhet har sedan starten inspirerats av den anda som går att finna i det småländska bondesamhället. Denna anda som är så typisk IKEA, men också så typisk Agunnaryd.

 

I Agunnaryd vet vi att allt hänger ihop! Det kan krävas en ’grömme’ kraftsamling för ny skola, det behövs ’möe’ kunder så att vår lanthandel kan ’bära se’, och det behövs initiativ för att skapa en ’gohällie’ och ’trygge’ vardag. Men utan Dina och Mina medvetna val så går inget av det!

 

Låt oss lära av historien och ’tesammans’ kraftsamla för framtiden!